A čeho se bojíte vy? (Noční můry!)

17. prosince 2016 v 19:01 | Colette |  Stolek s novinami (recenze)
Noční můry!
Napsal Jason Segel a Kirsten Miller
Ilustroval Karl Kwasny
Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2016

"Dobrou noc, Charlie. Ale na spánek zapomeň… za zavřenými víčky číhá strach!"

Dvanáctiletý Charlie Laird rozhodně nemá lehký život. Jeho táta se znovu oženil se ženou, o které je Charlie přesvědčen, že je to čarodějnice. Navíc se musel přestěhovat do jejího purpurového zámku a od té doby ho nepřestávají pronásledovat noční můry. S tou nejhorší z nich se musí Charlie utkat, aby zachránil nejen sebe, ale i své kamarády, rodinu a město…


Musím se přiznat, že na začátku jsem si od této knihy mnoho neslibovala. Zaujala mne hlavně z toho důvodu, že jsem kdysi sama trpěla nočními můrami a zajímalo mě, jak se s tímhle tématem autoři popasovali. Svůj díl na tom také měla nádherná obálka a ilustrace. Tak jsem se pustila do čtení, očekávajíc obyčejnou dětskou knížku s jednoduchým dějem a plochými postavami. S každou další přelouskanou stránkou mi ale bylo stále více jasné, jak moc jsem se zmýlila.

Noční můry! nejsou pouhým čtením pro děti, i když i ty si zde přijdou na své. Noční můry! jsou příběhem o vyrovnávání se s vlastním strachem a životními situacemi, které mohou potkat každého z nás.

Vyprávěním nás po celou dobu provází sympatické postavy, ve kterých možná poznáte své vlastní spolužáky nebo přátele, a jejich noční můry, v mnohých případech až děsivě lidské a neskutečně rozmanité. Ať už jste se v dětství báli čehokoliv, máte velkou šanci, že svůj strach v knize najdete. Měli jste třeba hrůzu z klaunů? Jistě, kdo by neměl, že? Pronásledoval vás ve snu sadistický tělocvikář? A co nechutně přerostlí brouci? Nebo snad huňatí králíčci bez očí a s tisíci zuby? S tím vším se v Nočních můrách! setkáte a zjistíte, že účelem špatných snů není vás vyděsit k smrti, ale učinit vás silnějším. A za toto poselství ode mě kniha dostává bod navíc.

Každá mince má ale dvě strany. Odvrácenou stranou této knihy jsou zejména nejasné přechody mezi snem a skutečností, kterými příběh trpěl zejména na začátku, a lehká předvídatelnost a natahovanost děje. Pokud však budete ke knize přistupovat jako k oddychové záležitosti, pravděpodobně si toho ani nevšimnete.
Sečteno podtrženo, Noční můry! jsou skvělá kniha, která vás překvapí svou hloubkou a já sama ji rozhodně doporučuji všem, kteří zápasili, nebo ještě zápasí, se zlými sny.

+ Citlivě popsané vyrovnávání se se smrtí rodiče
+ Lehce ztotožnitelné postavy a rozličné noční můry
+ Čtení pro děti i dospělé
+ Krásné ilustrace

- Na začátku zmatené přechody mezi snem a realitou, mezi přítomností a minulostí
- Příběh je místy předvídatelný a natahovaný
- Některé postavy nedostaly tolik prostoru, kolik si zasloužily (Paige a její matka, atd.)

Celkové hodnocení: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zaujala vás moje čajovna?

Ano
Ne

Komentáře

1 in-dark-side in-dark-side | Web | 17. prosince 2016 v 23:50 | Reagovat

Mne stačí mé noční můry :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama